RENAULT Megane Cabrio 2.0i 4AT FWD (109 HP)
1997–1999
108
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.2kW |
| Torque | 168Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 12.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4031mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1155kg |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |