RENAULT Megane Cabrio 2.0L 5MT FWD (115 HP)
1997–1999
114
bhp
Power
9.7
s
0–100 km/h
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 168Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.7s |
| Top Speed | 200km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 11.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4031mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60/R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |