RENAULT Megane Coupe - Cabrio 1.2L TCe 6MT FWD (130 HP)
2014–
127
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1198cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 127bhp |
| Power | 95kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 7.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4486mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2609mm |
| Kerb Weight | 1590kg |
| Boot Capacity | 561L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 89 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |