RENAULT Megane Coupe - Cabrio 1.5L dCi eCO 6MT FWD (110 HP)
2014–
109
bhp
Power
12.4
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.4s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 4.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4486mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2609mm |
| Kerb Weight | 1590kg |
| Boot Capacity | 561L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 89 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |