RENAULT Megane Coupe - Cabrio 2.0 16V 6MT FWD (135 HP)
2006–2010
133
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 133bhp |
| Power | 99kW |
| Torque | 191Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 205km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4361mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1365kg |
| Boot Capacity | 190L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |