RENAULT Megane Coupe - Cabrio 2.0L 16V CVT FWD (140 HP)
2014–
138
bhp
Power
11.7
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 195Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.7s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 10.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4486mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2609mm |
| Kerb Weight | 1615kg |
| Boot Capacity | 561L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50 R17 94 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |