RENAULT Megane Coupe - Cabrio 2.0L 16V Turbo 6MT FWD (163 HP)
2003–2006
161
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 10.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4361mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1390kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |