RENAULT Megane Coupe - Cabrio 2.0L dCi 6MT FWD (150 HP)
2006–2010
148
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 213km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 7.4L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4361mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1470kg |
| Boot Capacity | 190L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |