RENAULT Megane Coupe 1.2L TCe 6MT FWD (130 HP)
2008–2015
130
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1194cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 130bhp |
| Power | 97kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 6.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4293mm |
| Width | 1806mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Boot Capacity | 343L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50/R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |