RENAULT Megane Coupe 1.6L 16V 5MT FWD (115 HP)
2002–2006
111
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 111bhp |
| Power | 83kW |
| Torque | 152Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Urban | 8.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4210mm |
| Width | 1780mm |
| Height | 1460mm |
| Wheelbase | 2620mm |
| Kerb Weight | 1130kg |
| Boot Capacity | 331L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65/R15H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |