RENAULT Megane Coupe 1.9L dCi 5MT FWD (120 HP)
2002–2006
118
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1870cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 7.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4210mm |
| Width | 1780mm |
| Height | 1460mm |
| Wheelbase | 2620mm |
| Kerb Weight | 1225kg |
| Boot Capacity | 331L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |