RENAULT Megane Coupe 2.0L 16V 5MT FWD (138 HP)
1999–2002
137
bhp
Power
8.6
s
0–100 km/h
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 137bhp |
| Power | 102kW |
| Torque | 191Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
| Top Speed | 208km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3970mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1065kg |
| Boot Capacity | 289L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/50Vr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |