RENAULT Megane Coupe 2.0L 16V Turbo 6MT FWD (163 HP)
2002–2006
161
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 220km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4210mm |
| Width | 1780mm |
| Height | 1460mm |
| Wheelbase | 2620mm |
| Kerb Weight | 1230kg |
| Boot Capacity | 289L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |