RENAULT Megane Coupe 2.0L dCi 6MT FWD (165 HP)
2008–2015
161
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 6.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4293mm |
| Width | 1806mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1375kg |
| Boot Capacity | 343L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |