RENAULT Megane Estate GT 1.6L dCi 6AT FWD (165 HP)
2016–
163
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
133
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 163bhp |
| Power | 121.3kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 214km/h |
| Top Speed | 133mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4625mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2713mm |
| Kerb Weight | 1516kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |