RENAULT Megane Estate 1.2L TCe 7AT FWD (130 HP)
2016–2020
128
bhp
Power
11.7
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1198cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 128bhp |
| Power | 95.6kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.7s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 6.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4625mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2713mm |
| Kerb Weight | 1317kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |