RENAULT Megane Estate 1.5L dCi 6MT FWD (110 HP)
2016–2020
108
bhp
Power
11.6
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
63.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.9kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.6s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 63.6mpg |
| Combined | 3.7L/100km |
| Urban | 4.2L/100km |
| Extra-Urban | 3.4L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4625mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2713mm |
| Kerb Weight | 1312kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |