RENAULT Megane Estate 1.5L dCi Eco2 5MT FWD (90 HP)
2009–2014
89
bhp
Power
12.9
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
58.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1491cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.9s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 58.8mpg |
| Combined | 4L/100km |
| Urban | 4.8L/100km |
| Extra-Urban | 3.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4559mm |
| Width | 1803mm |
| Height | 1506mm |
| Wheelbase | 2703mm |
| Kerb Weight | 1377kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |