RENAULT Megane Estate 1.6L 16v 5MT FWD (100 HP)
2009–2014
109
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Urban | 9.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4559mm |
| Width | 1803mm |
| Height | 1506mm |
| Wheelbase | 2703mm |
| Kerb Weight | 1342kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |