RENAULT Megane Estate 1.6L LdCi Eco2 6MT FWD (130 HP)
2009–2014
129
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
58.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 129bhp |
| Power | 96kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 58.8mpg |
| Combined | 4L/100km |
| Urban | 4.8L/100km |
| Extra-Urban | 3.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4559mm |
| Width | 1803mm |
| Height | 1506mm |
| Wheelbase | 2703mm |
| Kerb Weight | 1395kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |