RENAULT Megane Estate 1.9d 4AT FWD (65 HP)
1999–2003
64
bhp
Power
18.7
s
0–100 km/h
100
mph
Top Speed
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1870cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 64bhp |
| Power | 48kW |
| Torque | 120Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18.7s |
| Top Speed | 161km/h |
| Top Speed | 100mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1115kg |
| Boot Capacity | 484L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65/R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |