RENAULT Megane Estate 1.9d 5MT FWD (65 HP)
1999–2003
64
bhp
Power
18.1
s
0–100 km/h
97
mph
Top Speed
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1870cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 64bhp |
| Power | 47.8kW |
| Torque | 118Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18.1s |
| Top Speed | 156km/h |
| Top Speed | 97mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1700mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1200kg |
| Boot Capacity | 484L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |