RENAULT Megane Estate Alliance 1.0L TCe 6MT (120 HP)
2020–
118
bhp
Power
Engine
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88.3kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4625mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2713mm |
| Boot Capacity | 433L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |