RENAULT Megane GT 3 Doors 2.0L TCe 6MT FWD (180 HP)
2010–2013
178
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 178bhp |
| Power | 132.4kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 10.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4295mm |
| Width | 1808mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2642mm |
| Kerb Weight | 1295kg |
| Boot Capacity | 343L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |