RENAULT Megane RS Coupe 2.0L Turbo 6MT (265 HP)
2009–2013
261
bhp
Power
6
s
0–100 km/h
158
mph
Top Speed
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 261bhp |
| Power | 195kW |
| Torque | 361Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6s |
| Top Speed | 254km/h |
| Top Speed | 158mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 11.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4298mm |
| Width | 1847mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1462kg |
| Boot Capacity | 377L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 Zr 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |