RENAULT Megane Scenic 2.0L 5MT FWD (115 HP)
1995–1999
114
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 168Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 11.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4130mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1600mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1235kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |