RENAULT Megane Sedan 1.3L TCe 7AT (140 HP)
2020–
Engine
| Displacement | 1332cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4633mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1443mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |