RENAULT Megane Sedan 1.4L 5MT FWD (75 HP)
1996–1999
74
bhp
Power
14.3
s
0–100 km/h
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 107Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.3s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 10.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4399mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1110kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65/R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |