RENAULT Megane Sedan 1.5L Blue dCi 6MT (115 HP)
2020–
113
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 113bhp |
| Power | 84.6kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4633mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1443mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |