RENAULT Megane Sedan 2.0L 16V 6MT FWD (136 HP)
2003–2006
133
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 133bhp |
| Power | 99kW |
| Torque | 191Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 10.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4501mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1250kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |