RENAULT Modus 1.2L 5MT FWD (102 HP)
2008–2012
101
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1149cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 163km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 3871mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1590mm |
| Wheelbase | 2471mm |
| Kerb Weight | 1055kg |
| Boot Capacity | 218L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/65/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |