RENAULT Modus 1.5L dCi 6MT FWD (65 HP)
2008–2012
64
bhp
Power
16.5
s
0–100 km/h
96
mph
Top Speed
51
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 64bhp |
| Power | 48kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.5s |
| Top Speed | 154km/h |
| Top Speed | 96mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Urban | 4.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 3871mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1590mm |
| Wheelbase | 2471mm |
| Kerb Weight | 1180kg |
| Boot Capacity | 218L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60/R15 84H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Disks |