RENAULT Modus 1.6L 16V 4AT FWD (110 HP)
2008–2012
108
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.9kW |
| Torque | 151Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 184km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 3871mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1590mm |
| Wheelbase | 2471mm |
| Kerb Weight | 1055kg |
| Boot Capacity | 218L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |