RENAULT Renault Clio Renault Sport 2.0L 16V 5MT (172 HP)
2001–
166
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 166bhp |
| Power | 124kW |
| Torque | 199Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 3810mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1010kg |
| Boot Capacity | 255L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/45 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |