RENAULT Renault Espace 2.2L dT 5MT FWD (115 HP)
1997–
114
bhp
Power
14.5
s
0–100 km/h
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2188cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.5s |
| Top Speed | 175km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 10.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 78L |
Dimensions & Weight
| Length | 4521mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1689mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1605kg |
| Boot Capacity | 275L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |