RENAULT Renault Grand Espace 2.0L dCi 6AT FWD (150 HP)
2006–
148
bhp
Power
12.4
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.4s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 4859mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1750mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 2030kg |
| Boot Capacity | 4987L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55/R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |