RENAULT Renault Megane 5 doors 2.0L 16V 5MT FWD (150 HP)
1996–
148
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 185Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 210km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 12.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4130mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1115kg |
| Boot Capacity | 348L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |