RENAULT Renault Megane Hatch 1.4L 16V 5MT FWD (82 HP)
2002–
80
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 80bhp |
| Power | 60kW |
| Torque | 123Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 171km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 9.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4209mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1140kg |
| Boot Capacity | 331L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |