RENAULT Renault Megane RS Coupe 2.0L 16V Turbo 6MT FWD (230 HP)
2006–
227
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
147
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 227bhp |
| Power | 169.2kW |
| Torque | 310Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 237km/h |
| Top Speed | 147mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 11.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4229mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1335kg |
| Boot Capacity | 289L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40/R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |