RENAULT Renault Megane R.S. 1.8L Trophy 6MT FWD (300 HP)
2018–
296
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
158
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 296bhp |
| Power | 220.6kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 254km/h |
| Top Speed | 158mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 25.6L/100km |
| Extra-Urban | 16.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4371mm |
| Width | 1875mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1407kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35-R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |