RENAULT Renault Megane 1.5L dCi 6AT FWD (110 HP)
2016–
108
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
63.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.9kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 63.6mpg |
| Combined | 3.7L/100km |
| Urban | 4L/100km |
| Extra-Urban | 3.5L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4359mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1341kg |
| Boot Capacity | 385L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50 R17 93 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |