RENAULT Renault Mégane Hatch 1.9L dCi 6MT (130 HP)
2008–
129
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1870cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 129bhp |
| Power | 96kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 205km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4293mm |
| Width | 1806mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1315kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |