RENAULT Renault Scenic 1.2L TCe 6MT FWD (115 HP)
2013–
113
bhp
Power
11.7
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1198cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 113bhp |
| Power | 84kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.7s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4366mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1641mm |
| Wheelbase | 2703mm |
| Kerb Weight | 1295kg |
| Boot Capacity | 436L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |