RENAULT Safrane 2.0L 5MT FWD (138 HP)
1996–2000
134
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
25.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1948cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 182Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 207km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.8mpg |
| Combined | 9.1L/100km |
| Urban | 12.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4770mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1425kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |