RENAULT Safrane 2.2i 5MT FWD (140 HP)
1992–1996
138
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
128
mph
Top Speed
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2165cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 182Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 206km/h |
| Top Speed | 128mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4729mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1409kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |