RENAULT Safrane 2.2L dT 5MT FWD (115 HP)
1996–2000
111
bhp
Power
13.2
s
0–100 km/h
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2188cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 111bhp |
| Power | 83kW |
| Torque | 234Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.2s |
| Top Speed | 192km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 9.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4770mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1550kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |