RENAULT Safrane 2.5 dT 5MT FWD (116 HP)
1992–1996
114
bhp
Power
12.9
s
0–100 km/h
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2499cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.9s |
| Top Speed | 195km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4729mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1571kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Hr15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |