RENAULT Safrane 3.0L V6 4AT FWD (170 HP)
1996–2000
168
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
17.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2963cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 235Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 210km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.6mpg |
| Combined | 13.4L/100km |
| Urban | 20.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4770mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1600kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 Hr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |