RENAULT Safrane 3.0L V6 5MT FWD (170 HP)
1992–1996
168
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2975cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 235Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 220km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4729mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1471kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |