RENAULT Safrane 3.0L V6 Biturbo 5MT FWD (268 HP)
1992–1996
264
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
20.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2963cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 264bhp |
| Power | 197kW |
| Torque | 365Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.6mpg |
| Combined | 11.4L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4729mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1724kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 Zr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |